Dwarsblik
AMS 17:03 16° Sunny16° Zonnig EUR/USD 1.1181

NetherlandsNederland

NetherlandsNederland

The Cabinet Plans 100,000 Homes a Year and Builds the Plan FirstHet kabinet plant 100.000 woningen per jaar en bouwt eerst het plan

The cabinet wants 100,000 homes a year; the country added about 80,000 in 2025, and nitrogen and the power grid are still conditionsHet kabinet wil 100.000 woningen per jaar; in 2025 kwamen er zo’n 80.000 bij, en stikstof en het stroomnet blijven voorwaarden

Target per yearDoel per jaar
100,000100.000
Homes added, 2025Woningen erbij, 2025
80,00080.000
Fast track homesVersnelde woningen
30,00030.000

On paper, the Netherlands is about to become one big construction site. The cabinet of Rob Jetten wants 100,000 new homes a year, and municipalities have more than 930,000 homes in their plans up to 2030. In real life, the country added about 80,000 homes in 2025, of which some 69,000 were genuinely new builds, according to CBS.

Housing minister Elanor Boekholt-O’Sullivan has named the first five fast track locations, good for 30,000 homes in places like Haarlem, Leeuwarden and Maastricht, and the government puts €1 billion a year into affordable building. She also says the conditions have to be right, meaning nitrogen and a power grid that is already full in many regions.

So the homes exist, in spreadsheets. They just need soil, permits, electricity and builders.

In other words, everything except optimism.

Op papier wordt Nederland binnenkort één grote bouwplaats. Het kabinet van Rob Jetten wil 100.000 nieuwe woningen per jaar, en gemeenten hebben tot 2030 ruim 930.000 woningen in hun plannen staan. In het echt kwamen er in 2025 ongeveer 80.000 woningen bij, waarvan zo’n 69.000 echte nieuwbouw, meldt het CBS.

Woonminister Elanor Boekholt-O’Sullivan wees de eerste vijf locaties aan waar versneld gebouwd wordt, goed voor 30.000 woningen in onder meer Haarlem, Leeuwarden en Maastricht, en het Rijk steekt jaarlijks 1 miljard euro in betaalbare woningbouw. Ze zegt er wel bij dat de randvoorwaarden op orde moeten zijn, en dat betekent stikstof en een stroomnet dat in veel regio’s al vol zit.

De huizen bestaan dus, in spreadsheets. Ze hebben alleen nog grond, vergunningen, stroom en bouwvakkers nodig.

Met andere woorden: alles behalve optimisme.

Poll Will the Netherlands hit 100,000 homes a year?Haalt Nederland 100.000 woningen per jaar?

    Same day, other troubleZelfde dag, ander gedoe

    1. GlobalWereldDiplomats Discover Peace Takes Slightly More Than a Strongly Worded PostDiplomaten ontdekken dat vrede iets meer vraagt dan een stevig geformuleerde post
    2. GlobalWereldThe AI Industry Discovers Its Revenue Was Also Partly AutocompletedDe AI-sector ontdekt dat ook zijn omzet deels was aangevuld door autocomplete
    3. EuropeEuropaBrussels Saves the Climate by Uninventing a Category of PaperworkBrussel redt het klimaat door een soort papierwerk weer af te schaffen
    4. EuropeEuropaEuropean Ministers Agree to Disagree Less, Then Hire a RefereeEuropese ministers worden het eens over minder oneens zijn en nemen een scheidsrechter aan
    5. NetherlandsNederlandAmsterdam Discovers People Actually Used the Bridge It ClosedAmsterdam ontdekt dat mensen de brug die het afsloot echt gebruikten

    Read the whole briefingLees de hele briefing →

    Tools

    Private checks and help, no login. Nothing you answer leaves your phone.Privé checks en hulp, zonder login. Wat je invult, verlaat je telefoon niet.

    Help & reportHulp & meldenBullied or threatened? Save, report, block, escalate, per platformGepest of bedreigd? Bewaren, melden, blokkeren, escaleren, per platform

    Straight to your platformDirect naar je platform

    SectionsRubrieken

    About DwarsblikOver Dwarsblik →